а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отрувач

мн. отрувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што труе.
Албански: helmues
2. отров
Англиски: poison Албански: helm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи