а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отрпне

отрпнат; отрпни, отрпнете; отрпнав, отрпнаа; отрпнал; (ќе) отрпнев, (ќе) отрпнеа; (ќе) отрпнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13905
1. Изгуби моќ за движење, чувствителност на некој дел од телото; се вкочани, се здрви почувствува трпки.
Англиски: numb Албански: mpihem
Употреба: Медицина
Примери:
Раката на мајка ми и отрпна.
2. Стане нечувствителен, рамнодушен на нешто.
Англиски: become numb Албански: mpihem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веќе отрпнав на нивните постојани, расправии и повеќе не им се мешам.
Изрази
Кожата ми отрпна - станав нечувствителен на нешто.
Изведенки
1. отрпнува несв.
отрпнуваат
2. отрпнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК