а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отрезни

отрезнат; отрезнил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15686
1. Направи да биде трезен.
Англиски: sober Албански: kthjellohem
Примери:
Студениот воздух полека го отрезнуваше пијаниот.
2. Направи некој да стане свесен за некоја состојба или ситуација.
Англиски: sober Албански: kthjellohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Последните настани во фабриката го отрезнија.
3. (се отрезни) Стане трезен.
Англиски: sober Албански: kthjellohem, çdehem
Примери:
Пијаниот се отрезни дури по пет часа.
4. (се отрезни) Сфати, стане свесен за нешто.
Англиски: sober Албански: kthjellohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
По сѐ што се случи, конечно и тој се отрезни.
Изведенки
1. отрезнува несв.
(се) отрезнуваат
2. отрезнување ср.
глаг. им.