а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпрвин

Вид збор: Прилог
Ранг: 3595
Во почетокот, пред да се случи нешто друго.
Англиски: first
Примери:
Отпрвин се насмеа, се помисли, па се согласи.
Отпрвин бавно, а потоа се побрзо почна да оди по улицата.
Изведенки
отпрво прил.