а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпраши

отпрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52253
Отстрани прашина од нешто.
Англиски: dedust
Употреба: Екологија
Изведенки
1. отпрашува несв.
отпрашуваат
2. отпрашување ср.
глаг. им.
Пример: систем за отпрашување