а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпразнува

отпразнуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27641
Прослави празник.
Англиски: celebrate
Примери:
Го отпразнувавме Илинден cо песни и ора.