а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпразни

отпразнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40081
Оттури, испразни дел од некоја количина сместена во нешто.
Англиски: empty
Примери:
Отпразни од шишето.
Отпразни ја вреќата, многу е тешка.
Изведенки
1. отпразнува несв.
отпразнуваат
2. отпразнување ср.
глаг. им.