а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отправи

отправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48060
1. Растури нешто направено.
Англиски: destroy Албански: prish
Употреба: Разговорно
Примери:
Јас направи, тој отправи.
2. Испрати, упати во одредена насока.
Англиски: direct Албански: dërgoj, drejtoj
Примери:
Тој ги отправи планинарите кон врвот на планината.
3. (се отправи) Се упати негде, во некоја насока.
Англиски: aim Албански: drejtoj
Примери:
Тој се отправи кон една куќа.
Се отправи кон колибата.
Изведенки
1. отправа несв.
отправаат
2. отправање ср.
глаг. им.