а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпочне

отпочнат; отпочни, отпочнете; отпочнав, отпочнаа; отпочнал; отпочнат; отпочнев, отпочнеа; отпочнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8231
започне
Англиски: begin
Примери:
Отпочнаа разговор.
Во гората отпочна делење меѓу луѓето.
Отпочна сериозна работа.
Изведенки
1. отпочнува несв.
отпочнуваат
2. отпочнување ср.
глаг. им.