а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпочине

(си) отпочинат; отпочини, отпочинете; отпочинав, отпочинаа; отпочинал; отпочинат; отпочинев, отпочинеа; отпочинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12368
Се одмори.
Англиски: rest
Примери:
Си отпочиневме малку на една чистина.
Изведенки
1. отпочинува несв.
(си) отпочинуваат
2. отпочинување ср.
глаг. им.