а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпор

мн. отпори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1736
1. Спротивставување на некого или на нешто.
Англиски: resistance Албански: rezistencë
Примери:
Отпорот на населението се зголеми.
вооружен отпор
решителен отпор
2. Спротивставување на телото на силите кои дејствуваат врз него.
Англиски: resistance Албански: rezistencë
Употреба: Физика
Примери:
механички отпор
аеродинамички отпор
Изрази
(физ.) Електричен отпор - особина на проводникот да се спротивставува на протокот на електрична струја.