а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпознае

отпознам
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заборави, не познае веќе некого.
Англиски: not recognize Албански: harroj, nuk njeh
Примери:
Тој го отпозна својот брат, затоа што не го беше видел 20 години.
2. (се отпознае) Се заборави, не се познава веќе.
Англиски: forget Албански: harroj, nuk njeh
Примери:
Помина многу време и другарите се отпознаа меѓу себе.
Не сме се виделе одамна, се отпознавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи