а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпоздрави

отпоздрават; отпоздравил; отпоздравен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9748
На поздрав одговори со поздрав.
Англиски: greet
Примери:
Тој му отпоздрави на својот колега со кревање рака.
Изведенки
1. отпоздравува несв.
отпоздравуваат
2. отпоздравување ср.
глаг. им.