а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отповика

отповикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20410
1. Повика назад, разреши, смени некого од функција.
Англиски: recall Албански: revokoj, tërheq
2. Повлече дадена наредба, пропис и сл.
Англиски: recall Албански: rikthej, revokoj
Примери:
Командантот ја отповика наредбата за напад.
Изведенки
1. отповикува несв.
отповикуваат
2. отповикување ср.
глаг. им.