а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отповие

отповијат; отповиј, отповијте; отповив, отповија; отповил; (ќе) отповиев, (ќе) отповиеја; (ќе) отповиел; отповиен
Вид збор: Глагол, свршен
Развие, одвие, извади пелени, повој, обично за бебе; спрот. повие.
Примери:
Мајката го отпови бебето.