а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплови

отпловат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18487
Замине, тргне на пат со превозно средcтво што плови.
Англиски: sail off
Примери:
Патниците отпловија со бродот „Македонија".
Коработ отплови.
Изведенки
отпловува несв.
отпловуваат