а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплисне

отплиснат; отплисни, отплиснете; отплиснав, отплиснаа; отплиснал; отплиснат; отплиснев, отплиснеа; отплиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Плисне дел од содржината на сад со течност.
Англиски: splash
Примери:
Отплисна вода од кофата.
Кога ја крена чашата да наздрави, отплисна вино на белиот чаршаф.