а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплетка

отпеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19678
1. Размрси нешто што е заплеткано.
Англиски: disentangle
Примери:
Едвај ги отплетка замрсените конци.
Баба ми ја отплеткуваше преѓата цело попладне.
2. Расчисти, уреди, доведе во ред.
Англиски: disentangle
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едвај ги отплеткавме работите околу наследството.
3. (се отплетка) Сам размрси, се ослободи од нешто што е околу него.
Англиски: disentangle
Примери:
Детето се отплетка од јажињата што беа околу него.
Затвореникот брзо се отплетка од синџирите.
Изведенки
1. отплеткува несв.
(се) отплеткуваат
2. отплеткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК