а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплата

мн. отплати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21848
1. Износ на пари со кој дел по дел во одредени временски интервали се отплаќа некој долг, кредит.
Англиски: installment Албански: pages, shlyerje
Употреба: Економија
Примери:
Телевизорот го зедовме на отплата.
2. Одмазда, вратка за нешто сторено.
Англиски: repayment Албански: merr hak, hakmarrje
Примери:
свирепа отплата, жед за отплата