а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпис

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Постапка во книговодството со која се намалува вредноcта на нешто или сосема се отпишува.
Англиски: write-off Албански: shlyerje, rrangallë
Употреба: Економија
Примери:
Отпис на ситен инвентар.
Отпис на долг.