а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпие

отпијат; отпиј, отпијте; отпив, отпија; отпил; (ќе) отпиев, (ќе) отпиеја; (ќе) отпиел; отпиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12855
Испие мал дел од течност од полн сад.
Англиски: drink
Примери:
Отпиј од чашата.
Сите отпија по малку.
Отпи една голтка од шишето вино.
Изведенки
1. отпива несв.
отпиваат
2. отпивање ср.
глаг. им.