а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпие

отпијат; отпиј, отпијте; отпив, отпија; отпил; (ќе) отпиев, (ќе) отпиеја; (ќе) отпиел; отпиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12707
Испие мал дел од течност од полн сад.
Англиски: drink
Примери:
Отпиј од чашата.
Сите отпија по малку.
Отпи една голтка од шишето вино.
Изведенки
1. отпива несв.
отпиваат
2. отпивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК