а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпечаток

мн. отпечатоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10512
1. Трага, белег од допирање или натискање.
Англиски: imprint Албански: gjurm, trag
Примери:
Отпечаток од прсти.
Со отпечатокот од стапалата ќе појдете кај ортопедот.
2. Одделен примерок од отпечатен текст.
Албански: ekzemplar
Примери:
Одделен отпечаток.
3. Трага, белег, карактеристика на нешто.
Англиски: imprint Албански: gjurmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа остави силен отпечаток во процесот на издигање на јазичната култура.
Отпечаток на времето.