а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпечати

отпечатат; отпечатил; отпечатен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11617
1. Публикува, заврши печатење на нешто.
Англиски: print Албански: botoj
Примери:
Книгата ја отпечативме во тираж од 500 примероци.
Печатницата ја отпечати книгата во рекорден рок.
2. Извади отпечаток на печатач.
Англиски: print Албански: printoj
Примери:
Тој ги отпечати сите статии на печатач и ги стави во папка.
3. (се отпечати) Остави трага на некоја површина.
Англиски: print Албански: lë gjurmë
Примери:
Прстите на крадецот му се отпечатиле на ѕидот кога го допрел.
Стапалките од калните чевли му се отпечатија на килимот.
4. Отвори нешто запечатено, симне печат.
Англиски: unseal Албански: hap, çvulos
Примери:
Домаќинот го отпечати виното десет години старо.
Таа го отпечати сандакот што стоел запечатен повеќе од три децении.
Изведенки
1. отпечатува несв.
отпечатуваат
2. отпечатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК