а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпетла

отпетлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18599
1. Извади петлица од илика, оддели еден од друг дел на копец.
Англиски: unbutton Албански: zgjidh
2. (се отпетла) Откопча нешто на себе.
Англиски: unbutton Албански: çkopsit, çmbërthej
Примери:
Детето само се отпетла.
Изведенки
1. отпетлува несв.
(се) отпетлуваат
2. отпетлување ср.
глаг. им.