а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпере

отперат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испере нешто што е во мало количество или малку нечисто.
Англиски: wash Албански: laj
Примери:
Таа ги отпра чорапите пред да ги стави во машината за перење.
Отправ малку, утре ќе доперам.
2. Исчисти флека од некаков вид текстил, отстрани нечистотија на дел од облека.
Англиски: clean Албански: pastroj
Примери:
Ги отпра накапаните пантолончиња од децата.
Жената ја отпра само флеката од блузичето.
Изведенки
1. отперува несв.
отперуваат
2. отперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи