а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпее

отпеат; отпеј, отпејте; отпеав, отпеаја; отпеал; отпеан; (ќе) отпеев, (ќе) отпееја; (ќе) отпеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11199
1. Испее песна или дел од поголемо музичко дело.
Англиски: sing Албански: këndoj
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој отпеа многу убаво.
Таа отпеа една стара народна песна.
Младинскиот хор отпеа неколку преработени партизански пеcни.
2. Отслужи литургија, прочита молитва.
Албански: këndoj dovë
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот отпеа на гробот.
Тој му отпеа простена молитва.
3. Прочита напишан текст.
Англиски: read Албански: lexoj, këndoj
Употреба: Архаизам
Примери:
Чорбаџијата го отпеа напишаното на книжулето.
Изрази
Го отпеа своето - заврши со дејcтвување, работење и сл.