а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпатен

отпатниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52246
Што се наоѓа надвор од правецот на движење.
Примери:
Отпатно место.