а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпара

отпараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34213
1. Оддели нешто што е пришиено, сошиено.
Албански: shqep
Примери:
Го отпара подвивот од палтото.
Го отпара патентот од старото здолниште.
2. отплете
Албански: çthur
Примери:
Ги отпара скинатите чорапи.
3. (се отпара) се отплете
Албански: shqep, çthur
Примери:
Шевот се отпарал.
Изведенки
1. отпарува несв.
(се) отпаруваат
повт.
2. отпарување ср.
глаг. им.