а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпад

(едн.) отпадот
Вид збор: Именка, машки род
1. Ненужен остаток од нешто.
Англиски: waste Албански: mbeturinë
Употреба: Екологија
Примери:
Отпадот од некои земјоделски култури се користи за исхрана на домашните животни.
Машина за преработка на отпад.
2. Место каде што се фрлаат отпадоци.
Англиски: dump Албански: deponi
Употреба: Екологија
Примери:
Храната со изминат рок се фрла на отпад.
Местово го направивте отпад.
3. Продавница, место каде што се продава остаток од нешто.
Албански: shitore mbeturinash
Примери:
Овие тули ги купивме од отпад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи