а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпадок

мн. отпадоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5101
Тоа што ќе отпадне од нешто како ненужно.
Англиски: waste Албански: mbeturinë
Употреба: Екологија
Примери:
Насекаде имаше расфрлано отпадоци од храна.