а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпадништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Постапка и состојба на отпадник.
Англиски: apostasy
Примери:
Младите благородници ги обвини за отпадништво од верата.
Чувство на отпадништво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК