а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпади

се
Вид збор: Глагол, свршен
Се отуѓи, се оддели од некоја група.
Примери:
Детето се отпади од дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи