а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпаден

отпадни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на отпад.
Англиски: waste
Употреба: Екологија
Примери:
отпадна вода, отпадна руда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи