а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ото-мотор

мн. ото-мотори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17301
Мотор со внатрешно согорување.
Англиски: Otto engine
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК