а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отоман

мн. отомани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26008
Bид мек миндерлак, мебел што служи за одмор, за седење, лежење.
Англиски: sofa Турски: otoman
Употреба: Архаизам
Примери:
Се испружи на отоманот.
Отоман од ружино дрво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК