а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оток

мн. отоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16154
Подуено место на телото од човек или животно.
Англиски: swelling
Употреба: Медицина
Примери:
Му се јави оток на ногата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК