а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отне

отнат; отни, отнете; отнал; отнат; отнев, отнеа; отнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21025
1. Отстрани нешто што затина цевка, канал, дупка и сл.
Англиски: unplug Албански: hap, çel
Примери:
Ја отнал затнатата канализација.
2. Отстрани затка од шише или сличен сад.
Англиски: uncork Албански: hap, heq tapën
Примери:
Отни го бардачето.
3. (се отне) одзатне
Албански: hap, çel
Примери:
Цевката сама се отна.
Изведенки
1. отнува несв.
(се ) отнуваат
2. отнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК