а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отме

отмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Земе насила, одземе.
Англиски: take away Албански: merr, grabit
Примери:
Сакаат да ми го отмат имотот.
2. (се отме) Се ослободи, се оттргне насила од нешто.
Англиски: free Албански: lirohem, çlirohem
Примери:
Едвај се отмел од рачиштата на крвникот.
3. (се отме) Се тргне од мисла, чувство и сл.
Англиски: remove Албански: hiqem, largohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не може да се отме од некое гордо чувство дека сам дојде до овој успех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи