а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отмен

отмениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15533
1. Фин, што има убаво однеcување.
Англиски: fine
Примери:
Отмена дама.
Отмен свет од филмската уметност.
Отмен европски салон.
Отмен изглед.
2. Што се облекува убаво, со стил.
Англиски: elegant
Примери:
Тој беше отмен човек во облека од најквалитетен англиски штоф.
Изведенки
отменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК