а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откуп

(едн.) откупот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7842
1. Пари или друга вредност што се дава за ослободување од ропство, пресуда, заробеништво и сл.
Англиски: ransom Албански: shpengim, shpërblesë
Примери:
Семејството собра пари за откуп на синот од киднаперите.
2. Купување стоки, производи, материјални добра, обично како преземање на вишок производи со гарантиран паричен надоместок.
Англиски: purchase Албански: blerje
Употреба: Економија
Примери:
Откуп на тутун.
Откуп на грозје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК