а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откупувач

мн. откупувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што откупува.
Англиски: buyer Албански: blerës
Употреба: Економија
Примери:
Откупувачите нудеа ниски цени за тутунот.
Изведенки
откупувачки прид.
откупувачкиот
Пример: откупувачки цени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи