а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откупнина

мн
Вид збор: Именка, женски род
Износ што се дава како откуп.
Англиски: ransom
Примери:
Ги собра парите за откупнина на детето.