а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откупен

откупниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29752
Што се однесува на откуп, што врши откуп.
Англиски: purchasing Албански: blerës
Употреба: Економија
Примери:
откупен пункт, откупна станица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК