а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

открши

откршат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оддели парче од нешто со кршење.
Англиски: break Албански: këpus, coptoj
Примери:
Дана открши парче леб и му го даде на детето.
2. (се открши) Се оддели од нешто со кршење.
Англиски: break Албански: thej, coptoj
Примери:
Се открши едно парче од штицата.
Изведенки
1. откршува несв.
(се) откршуваат
2. откршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи