а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

открои

откројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. скрои
Англиски: tailor Албански: qep, pres
2. Прави нешто да биде изделено, истакнато, одбележано.
Албански: ndahet, theksohet
Примери:
Ги откроил очите како вампир.
3. (се открои) се издели
Албански: ndahet
Примери:
На синиот хоризонт се откроиле јасно белите врвови на планината.
Се откроила во очите од неспиење.
Изведенки
1. откројува несв.
откројуваат
2. откројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи