а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откровение

мн. откровенија
Вид збор: Именка, среден род
1. Вистините што Бог им ги открива на луѓето за Себе, за светот, за човекот, за смислата на своето поcтоење, за животот и за спасението.
Англиски: revelation Албански: shpallje
Употреба: Црковен термин
Примери:
Откровението е главен извор на сознанија.
2. Пророчка книга на св. апостол Јован Богослов, со која завршува Библијата.
Англиски: revelation Албански: shpallja
Употреба: Црковен термин
Примери:
Откровение на Јован Богослов.
3. Тоа што открива некоја вистина.
Англиски: revelation Албански: shpallje, zbulim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Силата на поетското откровение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи