а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откритие

мн. откритија
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што е откриено; важен пронајдок.
Англиски: discovery Албански: zbulim, shpikje
Примери:
Епохално откритие.
Научно откритие.
Неочекувано откритие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи