а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откриен

откриениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) открие
Англиски: opened
2. Што не е покриен.
Англиски: opened
Примери:
Откриен автомобил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи