а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откривач

мн. откривачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што открил, што пронашол нешто.
Англиски: discoverer Албански: zbulues
Примери:
Тој е откривачот на овој локалитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи