а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

открај

Вид збор: Прилог
1. Просторно - од крајот.
Примери:
Открај докрај, се прочитав.
2. Временски - отсекогаш, од почетокот.
Примери:
Открај време тоа си е така.
Изведенки
1. открај-докрај прил.
Од едниот крај до другиот.
Пример: Ја чу сета работа одкрај-докрај.
2. открај-накрај прил.
Од едниот крај до другиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи